Bed and Study
Slipp stress och press kring pendling och att få studiero. Bed and Study, är ett helt nytt koncept där högskolan, kåren och kommunen tillsammans med tre hotell i Kristianstad erbjuder fint boende till förmånliga studentpriser och studieplatser helt gratis. Idén kommer ifrån våra studenter.

Tre erbjudande
Studieron:
Plugga i lugn och ro, helt gratis, på några av Kristianstads finaste hotell mitt i centrum (se nedan). Årets alla dagar och dygnet runt får du tillgång till ytor för studier, grupparbeten och samvaro med tillgång till både gratis wifi och kaffe/te. Erbjudandet gäller till både pendlande studenter och eventuella icke pendlande kurskamrater. Ingen förbokning krävs. Först till kvarn.
Hotellnatten:
Som student vid Högskolan Kristianstad erbjuds du att bo på hotell till nedsatt studentpris, för kortare vistelser i samband med exempelvis tentor eller om man vill samlas flera dagar för att plugga. Bokning sker via hotellen genom att mejla till e-postadressen nedan och gäller hela 2021.
Pris. Enkelrum 495:- inkl. frukost, dubbelrumstillägg 200:-
Bokningskod: HKR2021, studentleg visas upp vid incheck.
I jakten på studentbostaden:
Vid terminsstart erbjuds studenterna chans att bo på hotell i väntan på lägenhet. Detta till ett väldigt förmånligt pris som även inkluderar frukost. Erbjudandet gäller i mån av plats.
Bokningskod: HKR2021. Minimum stay: 5 nätter. Studentleg visas upp vid incheck. Mejla nedan hotell för bokning.
Erbjudandet gäller följande hotell:
- First Hotel Christian IV christianiv@firsthotels.se
- Stadshotellet info@stadshotelletkristianstad.se
- Quality Hotel Grand q.grand.kristianstad@choice.se
Läs mer om Bed and study